SHEQERI I ULëT Në GJAK (HIPOGLIKEMIA): SIMPTOMAT, NDëRLIKIMET, SHKAQET

Përmbajtje:

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Çfarë është sheqeri i ulët në gjak?

Sheqeri i ulët në gjak, i njohur gjithashtu si hipoglikemi, mund të jetë një gjendje e rrezikshme. Sheqeri i ulët në gjak mund të ndodhë tek njerëzit me diabet që marrin ilaçe që rrisin nivelet e insulinës në trup.

Marrja e shumë ilaçeve, anashkalimi i vakteve, ngrënia më pak se normalja ose ushtrimet më shumë se zakonisht mund të çojë në sheqer të ulët të gjakut për këta individë.

Sheqeri në gjak është i njohur edhe si glukozë. Glukoza vjen nga ushqimi dhe shërben si një burim i rëndësishëm energjie për trupin. Karbohidratet – ushqime të tilla si oriz, patate, bukë, tortilla, drithëra, fruta, perime dhe qumësht – janë burimi kryesor i trupit i glukozës.

Pasi të keni ngrënë, glukoza absorbohet në rrjedhën tuaj të gjakut, ku udhëton në qelizat e trupit tuaj. Një hormon i quajtur insulinë, i cili bëhet në pankreas, ndihmon qelizat tuaja të përdorin glukozën për energji.

Nëse hani më shumë glukozë sesa keni nevojë, trupi juaj do ta ruajë atë në mëlçi dhe muskuj ose do ta ndryshojë atë në yndyrë, në mënyrë që të përdoret për energji kur të jetë e nevojshme më vonë.

Pa glukozë të mjaftueshme, trupi juaj nuk mund të kryejë funksionet e tij normale. Në terma afatshkurtër, njerëzit që nuk janë duke përdorur ilaçe që rrisin insulinën kanë glukozë të mjaftueshme për të ruajtur nivelet e sheqerit në gjak dhe mëlçia mund të bëjë glukozë nëse është e nevojshme.

Sidoqoftë, për ata që përdorin këto ilaçe specifike, një ulje afatshkurtër e sheqerit në gjak mund të shkaktojë shumë probleme. Sheqeri juaj në gjak konsiderohet i ulët kur bie nën 70 mg / dL. Trajtimi i menjëhershëm për nivelet e ulëta të sheqerit në gjak është i rëndësishëm për të parandaluar zhvillimin e simptomave më serioze.

Cilat janë simptomat e sheqerit në gjak të ulët?

Simptomat e sheqerit në gjak të ulët mund të ndodhin papritmas. Ato përfshijnë:

 • vizion i paqartë
 • rrahje të shpejta të zemrës
 • ndryshime të papritura të humorit
 • nervozizëm i papritur
 • lodhje e pashpjegueshme
 • lëkurë të zbehtë
 • dhimbje koke
 • uria
 • duke u dridhur
 • marramendje
 • djersitje
 • vështirësi në gjumë
 • ndjesi shpimi gjilpërash në lëkurë
 • problem të mendoni qartë ose të përqendroheni
 • humbja e vetëdijes, kriza, koma

Njerëzit me mosdije hipoglikemike nuk e dinë se sheqeri i tyre në gjak po bie. Nëse keni këtë gjendje, sheqeri në gjak mund të bjerë pa e vërejtur ju. Pa trajtim të menjëhershëm, mund të bini të fikët, të përjetoni një krizë ose madje të shkoni në koma.

Sheqeri shumë i ulët i gjakut është një urgjencë mjekësore. Nëse dikush që njihni ka diabet dhe po përjeton simptoma të lehta deri në mesatare, vërini të hanë ose të pinë 15 gram karbohidrate lehtësisht të tretshëm, të tilla si:

 • gjysmë filxhan lëng ose sode të rregullt
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 4 ose 5 krisur të kripur
 • 3 ose 4 copë ëmbëlsira të forta ose tableta glukoze
 • 1 lugë sheqer

Nëse dikush ka një reagim të rëndë, siç është pa ndjenja, është e rëndësishme të administroni një ilaç të quajtur glukagon dhe të kontaktoni menjëherë shërbimet e urgjencës.

Njerëzit që janë në rrezik për sheqer të ulët në gjak duhet të flasin me mjekun e tyre për marrjen e një recete për glukagon.Asnjëherë nuk duhet t’i jepni një personi pa ndjenja asgjë nga goja, pasi kjo mund të shkaktojë mbytje të tij.

Çfarë e shkakton sheqerin në gjak të ulët?

Sheqeri i ulët në gjak mund të ndodhë për një numër arsyesh. Zakonisht është një efekt anësor i trajtimit të diabetit.

Diabeti dhe sheqeri i ulët në gjak

Diabeti ndikon në aftësinë e trupit tuaj për të përdorur insulinë. Mendoni për insulinën si çelësin që zhbllokon qelizat tuaja, duke e lënë glukozën për energji.

See also  Pezi nga Naim Frasheri

Njerëzit me diabet përdorin një larmi trajtimesh për të ndihmuar trupat e tyre të përdorin glukozën në gjak. Midis këtyre janë ilaçet orale që rrisin prodhimin e insulinës dhe injeksionet e insulinës.

Nëse merrni shumë nga këto lloj ilaçesh, sheqeri në gjak mund të bjerë shumë ulët. Njerëzit gjithashtu ndonjëherë përjetojnë sheqer të ulët në gjak kur planifikojnë të hanë një vakt të madh, por më pas ata nuk hanë sa duhet.

Kalimi i vakteve, ngrënia më pak se normalja, ose ngrënia më vonë se normalja, por marrja e ilaçeve në kohën tuaj normale mund të çojë gjithashtu në nivele të ulëta të sheqerit në gjak.

Aktiviteti i tepërt i paplanifikuar fizik pa ngrënë mjaftueshëm gjithashtu mund të shkaktojë një rënie të niveleve të sheqerit në gjak.

Pirja e alkoolit kur jeni në këto ilaçe gjithashtu mund të çojë në uljen e sheqerit në gjak, veçanërisht nëse zëvendëson ushqimin. Kur trupi po përpiqet të heqë qafe alkoolin bëhet më keq në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Shkaqe të tjera të sheqerit në gjak të ulët

Ju nuk duhet të keni diabet për të përjetuar sheqer të ulët në gjak. Disa shkaqe të tjera të sheqerit në gjak të ulët përfshijnë:

 • ilaçe të caktuara, të tilla si kinina
 • disa gjendje mjekësore, të tilla si hepatiti ose çrregullimet e veshkave
 • një tumor që prodhon insulinë të tepërt
 • çrregullime endokrine, të tilla si mungesa e gjëndrës mbiveshkore

Si diagnostikohet sheqeri i ulët në gjak?

Nëse dyshoni se keni sheqer të ulët në gjak, është e rëndësishme të kontrolloni menjëherë sheqerin në gjak. Nëse nuk keni njehsor dhe jeni duke marrë ilaçe kundër diabetit që rrisin insulinën, flisni me mjekun tuaj për marrjen e nje njehsori të glukozës në gjak.

Nëse përjetoni shpesh sheqer të ulët në gjak – të themi, disa herë në javë – vizitoni menjëherë mjekun tuaj për të përcaktuar pse. Mjeku juaj do të fillojë vizitën tuaj duke marrë historikun tuaj mjekësor, duke bërë pyetje në lidhje me zakonet tuaja të ngrënies dhe duke mësuar më shumë rreth simptomave që po përjetoni.

Nëse nuk keni diabet, por dyshoni se keni hipoglikemi, flisni me mjekun tuaj për simptomat tuaja. Ata do të kryejnë një ekzaminim fizik. Ata do të përdorin tre kritere, ndonjëherë të referuara si “triada e Whipple”, për të diagnostikuar sheqerin në gjak të ulët. Kjo perfshin:

 • Shenjat dhe simptomat e sheqerit në gjak të ulët: Mjeku juaj mund t’ju kërkojë të agjëroni, ose të përmbaheni nga pirja dhe ngrënia për një periudhë të zgjatur kohe, kështu që ata mund të vëzhgojnë shenjat dhe simptomat e sheqerit në gjak të ulët.
 • Dokumentimi i sheqerit në gjak të ulët kur shfaqen shenjat dhe simptomat tuaja: Mjeku juaj do të kryejë një test gjaku për të analizuar nivelet e sheqerit në gjak në një laborator.
 • Zhdukja e shenjave dhe simptomave të sheqerit në gjak të ulët: Mjeku juaj do të dëshirojë të dijë nëse shenjat dhe simptomat zhduken kur nivelet e sheqerit në gjak rriten.

Mjeku juaj mund t’ju dërgojë në shtëpi me një matës të glukozës në gjak – një pajisje e vogël dhe e dobishme për testimin e gjakut – për të gjetur sheqerin në gjak me kalimin e kohës në shtëpi. Ata do t’ju japin udhëzime për të testuar sheqerin në gjak gjatë kohërave të caktuara të ditës, të tilla si pas zgjimit dhe pasi të hani vaktet.

Për të kryer një test të sheqerit në gjak, do t’ju duhet të shponi gishtin tuaj me një litar (të dhënë në kompletin e testit të glukozës në gjak). Ju do të vendosni një mostër të vogël të gjakut nga kjo në një shirit të futur në njehsorin e glukozës në gjak.

See also  Në Shqipëri operojnë mbi 400 kompani turke

Nëse nuk keni një makinë testimi të sheqerit në gjak dhe po përjetoni shenja ose simptoma të sheqerit në gjak me diabet, këto simptoma mund të jenë të mjaftueshme për të diagnostikuar sheqerin në gjak të ulët.

Sigurohuni që ta trajtoni menjëherë. Përdorni këshillat për të ngrënë 15 gram karbohidrate të përshkruara më sipër. Testoni përsëri në 15 minuta, dhe nëse sheqeri juaj nuk po rritet, trajtojeni me 15 gramë të tjerë të karbohidrateve.

Nëse sheqeri juaj mbetet pa reagim, kontaktoni mjekun ose shërbimet e urgjencës. Kur keni dyshime, trajtojeni.

Simptomat e sheqerit në gjak zakonisht përkeqësohen nëse lihen të patrajtuar. Bëni një takim për të parë një mjek nëse keni diabet dhe shpesh përjetoni nivele të ulëta të sheqerit në gjak, ose nëse keni simptoma, edhe nëse nuk keni diabet.

Si trajtohen nivelet e ulëta të sheqerit në gjak?

Kur nivelet e sheqerit në gjak janë shumë të ulëta, të hani diçka të bërë nga karbohidrate është thelbësore. Nëse keni diabet, përpiquni të mbani në dorë snacks me shumë karbohidrate.

Shoqata Amerikane e Diabetit rekomandon që snack juaj të ketë të paktën 15 gram karbohidrate. Disa rostiçeri të mira për të mbajtur në dorë përfshijnë:

 • shufra granola
 • fruta të freskëta ose të thata
 • lëng frutash
 • pretzels
 • biskota

Ju gjithashtu mund të merrni tableta glukoze për të rritur shpejt sheqerin në gjak nëse është i ulët. Këto janë në dispozicion pa recetë. Importantshtë e rëndësishme të kontrolloni sa gramë ka në çdo tabletë përpara se t’i merrni. Synoni të merrni 15 deri në 20 gram karbohidrate.

Prisni 15 minuta pasi të hani ose të merrni një tabletë glukoze, dhe provoni përsëri sheqerin në gjak. Nëse sheqeri juaj nuk po rritet, hani edhe 15 gram karbohidrate ose merrni një dozë tjetër të tabletave të glukozës. Përsëriteni këtë derisa niveli i sheqerit në gjak të fillojë të rritet.

Nëse vakti juaj i planifikuar rregullisht nuk është për një kohë, hani një rostiçeri të vogël pas episodit të ulët të sheqerit në gjak.

Sigurohuni që të mos hani shumë! Kjo mund të çojë në nivele sheqeri në gjak që janë shumë të larta.

Komplikimet nga parashikimet e sheqerit në gjak të ulët

Nivelet e butë të ulët të sheqerit në gjak janë disi të zakonshme për njerëzit me diabet; megjithatë, nivelet e ulta të sheqerit në gjak mund të jenë kërcënuese për jetën. Ato mund të çojnë në kriza dhe dëmtim të sistemit nervor nëse lihen të patrajtuar mjaftueshëm. Trajtimi i menjëhershëm është kritik.

Importantshtë e rëndësishme të mësoni të njihni simptomat tuaja dhe t’i trajtoni ato shpejt. Për njerëzit në rrezik të sheqerit në gjak të ulët, të kesh një komplet glukagon – një ilaç që ngre nivelet e sheqerit në gjak – është i rëndësishëm. Flisni me mjekun tuaj për më shumë informacion.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të flisni me miqtë, anëtarët e familjes, partnerët e stërvitjes dhe bashkëpunëtorët për mënyrën se si të kujdeseni për ju nëse sheqeri juaj bie shumë ulët.

Ata duhet të mësojnë të njohin simptomat e sheqerit në gjak të ulët dhe të dinë se si të përdorin çantën glukagon, si dhe të kuptojnë rëndësinë e thirrjes 911 nëse humbni vetëdijen.

Veshja e një byzylyku ​​identifikues mjekësor është një ide e mirë. Mund të ndihmojë reaguesit e urgjencave të kujdesen për ju siç duhet nëse keni nevojë për vëmendje emergjente.

Trajtoni sheqer të ulët në gjak sa më shpejt të jetë e mundur. Shmangni ngasjen nëse po përjetoni sheqer të ulët në gjak, pasi kjo mund të rrisë rrezikun tuaj për të pasur një aksident.

Si mund të parandalohen episodet e sheqerit në gjak të ulët?

Ka disa mënyra se si ju mund të parandaloni sheqerin në gjak të ulët.

Kontrolloni shpesh

Kontrollimi i rregullt i nivelit të sheqerit në gjak mund t’ju ndihmojë ta mbani atë në intervalin tuaj të synuar. Nëse keni pasur episode të ulëta të sheqerit në gjak në të kaluarën, mund të dëshironi të kontrolloni nivelet e sheqerit në gjak përpara se të vozisni ose të përdorni makineri.

See also  Gjimnazistët e Tiranës në vitet ’60-’70. Një rrëfim për nostalgjikët që do trondiste njohuritë e shumëkujt – Dosja AL

Flisni me mjekun tuaj se kur dhe sa shpesh duhet të kontrolloni sheqerin në gjak.

Snack zgjuar

Merrni parasysh të keni një meze të lehtë para se të largoheni nga shtëpia juaj, nëse e dini se do të kalojnë më shumë se pesë orë deri në vaktin tuaj të plotë ose nëse nivelet e sheqerit në gjak janë më pak se 100 mg / dL.

Ashtë një ide e mirë të mbani me vete ushqime të pasura me karbohidrate gjatë gjithë kohës në rast se sheqeri juaj ulet ndërsa jeni jashtë. Siç u përmend më lart, disa zgjedhje të mira përfshijnë shufra granola, fruta të freskëta ose të thata, lëng frutash, prezella dhe biskota.

Karburant gjatë ushtrimit

Ushtrimi konsumon energji, kështu që shpejt mund të shkaktojë rënien e sheqerit në gjak nëse nuk keni ngrënë siç duhet më parë. Së pari, kontrolloni sheqerin në gjak një ose dy orë para stërvitjes për t’u siguruar që është brenda intervalit tuaj të synuar para se të merreni me ushtrime.

Nëse është shumë e ulët, hani një vakt të vogël ose meze të lehtë të pasur me karbohidrate.

Nëse planifikoni të ushtroni për një orë ose më shumë, konsumoni karbohidrate shtesë gjatë stërvitjes. Xhel ushtrimesh, pije sportive, bare granola, dhe madje edhe ëmbëlsira mund të sigurojnë trupin me një shpërthim të shpejtë të glukozës gjatë ushtrimeve.

Punoni me mjekët tuaj për të dalë me programin e duhur për ju.

Ushtrimi mesatar deri në intensiv mund të shkaktojë rënien e glukozës në gjak deri në 24 orë pas ushtrimit. Kështu që duhet të kontrolloni glukozën tuaj në gjak menjëherë pas stërvitjes dhe çdo dy deri në katër orë pas kësaj deri sa të flini. Shmangni ushtrimet intensive menjëherë para gjumit.

Dëgjoni mjekun tuaj

Nëse ndiqni një plan vakti ose merrni ilaçe që rrisin insulinën për të kontrolluar sheqerin tuaj në gjak të ulët, është e rëndësishme të qëndroni në planin që mjeku juaj ju dha për të parandaluar rënien e sheqerit në gjak.

Mos ngrënia e ushqimeve të duhura ose marrja e ilaçeve të duhura në kohën e duhur mund të shkaktojë rënien e sheqerit në gjak. Kontrolloni shpesh me mjekun tuaj në mënyrë që ata të mund të rregullojnë planin tuaj të trajtimit kur është e nevojshme.

Pyetje:

– Nga komuniteti ynë në Facebook

A:

Duket sikur mund të jeni duke përjetuar diçka të quajtur hipoglikemi reaktive, ose sheqer të ulët në gjak pasi të keni ngrënë një vakt, e cila ka shumë të ngjarë për shkak të një ndryshimi në dietë.

Për të menaxhuar këtë problem, unë rekomandoj vakte dhe vakte të qëndrueshme dhe të shpeshta çdo tre deri në katër orë që janë një përzierje e karbohidrateve me shumë fibra, yndyrave dhe proteinave.

Ngrënia e karbohidrateve me shumë fibra është e rëndësishme sepse ato sigurojnë sheqerin për të cilin trupi ka nevojë, por ato janë gjithashtu ato që e bëjnë trupin të lëshojë insulinë.

Sigurohuni që të shtoni pak proteina ose yndyrë në të gjitha vaktet dhe ushqimet tuaja. Proteinat dhe yndyra mund të ndihmojnë në ngadalësimin e tretjes së karbohidrateve, e cila ndihmon në menaxhimin e çlirimit të insulinës dhe lejon tretjen e ngadaltë dhe të qëndrueshme të karbohidrateve.

Sigurohuni që të diskutoni çdo ndryshim në dietën tuaj me mjekun tuaj të kujdesit parësor.

– Peggy Pletcher, MS, RD, LD, CDE

Përgjigjet përfaqësojnë mendimet e ekspertëve tanë mjekësorë. E gjithë përmbajtja është rreptësisht informuese dhe nuk duhet të konsiderohet si këshillë mjekësore.

Lexoni këtë artikull në Spanjisht.

Leave a Reply